Silbersky Leif + Svedelid Olov : Mord Bäste Broder Utg.1974
Svart förlagsklotband med skyddsomslag. 213 sid. AWE/Gebers Förlag. 1:a upplagan (Ou). ¤ Mycket Gott Skick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 90:- Till Boknätet 2008-07-23
Silbersky Leif + Svedelid Olov : Sista Vittnet Utg.1980
Blå/turkosblå förlagsklotband med skyddsomslag. 208 sid. Norstedts (Vår Bok) Förlag. ¤ Gott Skick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 60:- Till Boknätet 2008-07-23
Baker Nancy : NATTVARELSER Utg.1996
Svart motivtryckt kartonnageband. 336 sid. Wahlströms Bokförlag. Övers; Anders Bellis. # En Vampyrthriller. ¤ Nära Nyskick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 70:- Till Boknätet 2008-07-23
Carr John Dickson + Doyle Adrian Conan : Sherlock Holmes Bedrifter Utg.1981
Gult förlagsklotband med skyddsomslag. 280 sid. Bra Deckare. Övers; Lars Gustav Hellström. # Av författarna utarbetade kriminalnoveller baserade på ej slutförda uppslag ur Arthur Conan Doyles kvarlåtenskap. ¤ Mycket Gott Skick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 80:- Till Boknätet 2008-07-23
Arthur Conan Doyle : Sherlock Holmes Äventyr Utg.1976
Mörkblått skinnimiterat förlagsband. 279 sid. Bokförlaget Bra Böcker. Övers; Nils Holmberg och Lars Gustav Hellström. Illustrerad av Sidney Paget, Gilbrt Holiday, Arthur Twidle och Howard K. Elcock. # I urval och med företal av Torsten Ehrenmark. ¤ Mycket Gott Skick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 70:- Till Boknätet 2008-07-23
Fogelberg Täppas : Bengt Björn Utg.1990
Vitt motivtryckt förlagsband. 78 sid. Fischer & Co. 1:a upplagan (Ou). Illustrerad av Kerstin Malmberg. # Täppas Fogelberg är mest känd för sina radio- och TV-program. ¤ Mycket Gott Skick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 80:- Till Boknätet 2008-07-23
Johanson Sally : KNYPPLING Utg.1970
Blå/vitt motivtryckt förlagsband. 94 sid. LTs Förlag. 4:e omarbetade och utökade upplagan. Teckningar och Fotoillustrationer. # Denna bok lär ut alla de arbetsmoment, som används i Vadstena-knypplingen. ¤ Mycket Gott Skick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 150:- Till Boknätet 2008-07-23
McKillip Patricia : Stjärnbäraren från Hed (3) - HARPOSPEL I VINDEN Utg.1996
Rött motivtryckt förlagsband. 270 sid. Wahlströms Bokförlag. 1:a svenska upplagan. Övers; Johan Frick. Illustrerad karta. # Tredje och sista delen i denna fantasy-triologi. ¤ Mycket Gott Skick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 90:- Till Boknätet 2008-07-23
Paver Michelle : Han som Föddes att möta Mörkret (1) - VARGBRÖDER Utg.2005
Grönt motivtryckt förlagsband. 311 sid. Bokförlaget Semic. 1:a svenska upplagan. Övers; Birgitta Gahrton. Illustrerade Vinjetter och Kartor på försättsbladen. ¤ Mycket Gott Skick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 130:- Till Boknätet 2008-07-23
Pears Iain : Den Fjärde Sanningen Utg.1999
Svart förlagsklotband med skyddsomslag. 710 sid. Brombergs Bokförlag. 1:a svenska upplagan. Övers; Gunilla Lundborg. ¤ Mycket Gott Skick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 90:- Till Boknätet 2008-07-23
Sjöwall Maj + Wahlöö Per + Hammar Bo : Roman om ett Brott Utg.2005
Samtliga 11 st. limhäftade fototryckta pocket i en originalbox. 202 sid + 166 sid. + 176 sid. + 215 sid. + 223 sid. + 207 sid. + 176 sid. + 255 sid. + 254 sid. + 344 sid. + 64 sid. PAN/Norstedts Förlag. # Boxen innehåller böckerna : ROSEANNA + MANNEN SOM GICK UPP I RÖK + MANNEN PÅ BALKONGEN + DEN SKRATTANDE POLISEN + BRANDBILEN SOM FÖRSVANN + POLIS, POLIS, POTATISMOS + DEN VEDERVÄRDIGE MANNEN FRÅN SÄFFLE + DET SLUTNA RUMMET + POLISMÖRDAREN + TERRORISTERNA samt Bo Hammar´s bok "MARTIN BECK - Böckerna, Brotten och Tiden". ¤ Nära Nyskick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 400:- Till Boknätet 2008-07-23
Steinbeck John : The Moon is Down Utg.1966
Limhäftat motivtryckt pocket/paperback. 144 sid. PAN Books Ltd, London. # Författaren belönades med Nobelpriset i litteratur 1962. ¤ Engelsk text och Gott Skick / Good Condition ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 50:- Till Boknätet 2008-07-23
Steinbeck John : The Pearl + Burning Bright Utg.1964
Limhäftat motivtryckt pocket/paperback. 156 sid. PAN Books Ltd, London. # Författaren belönades med Nobelpriset i litteratur 1962. ¤ Engelsk text och Mycket Gott Skick / Very Good Condition ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 60:- Till Boknätet 2008-07-23
Ullman Montague + Zimmerman Nan : Använd Dina Drömmar Utg.1995
Brun/gult fototryckt förlagsband. 274 sid. Natur och Kultur. 3:e svenska upplagan. Övers; Sylven Schmidt. ¤ En praktisk handledning i konsten att använda sina drömmar och arbeta med dem. ¤ Gott Skick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 110:- Till Boknätet 2008-07-23
Ekenmark Maria Christina : MÖNSTERBOK Utg.1984
Naturvit/blått motivtryckt förlagsband. 40 sid + 52 planschsidor. Gidlunds Förlag i samarbete med Östergötlands Läns Hemslöjdsförening. Faksimilupplaga. Illustrerade Planscher. # För unga fruntimmer i Konsten att tillverka vackra Drälls- samt enkla, faconerade och dubbla Väfnader af mångfaldiga slag. ¤ Mycket Gott Skick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 300:- Till Boknätet 2008-07-22
Hanzén J. J:son: I HÄLSINGLAND (II) - Prinsessan av Rullbo Utg.1927
Klammerhäftat med motivtryckt omslag (Osprättad). 93 sid. Eget Förlag, Järvsö. 1:a upplagan (Ou). # Boken innehåller även fyra andra berättelser. ¤ Mycket Gott Skick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 250:- Till Boknätet 2008-07-22
Lundmark Bo: Efter Tusen År Utg.1992
Klammerhäftat med motivtryckt omslag. 28 sid. FjällNytt Tryck AB, Funäsdalen. 1:a upplagan (Ou). ¤ Dedikerad av författaren och Mycket Gott Skick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 200:- Till Boknätet 2008-07-22
Nolen-Hoeksema Susan: Kvinnor som Tänker för Mycket Utg.2006
Svart förlagsklotband med skyddsomslag. 357 sid. Damm Förlag. Övers; Kjell Waltman. # Om destruktiva tankemönster och hur du tar dig ur dem. ¤ Nära Nyskick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 120:- Till Boknätet 2008-07-22
Norgaard Lise: En Hund i Huset Utg.1994
Rött förlagsklotband med skyddsomslag. 227 sid. Bokförlaget Forum. 1:a svenska upplagan. Övers; Margareta Eklöf. Illustrerad av Kirsten Hoffmann. # En bok full av roliga episoder, goda råd och träffsäkra iakttagelser. ¤ Nära Nyskick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 80:- Till Boknätet 2008-07-22
Borg Saga : Jarastavens Vandring (1) - VÖLVANS DOTTER Utg.2001
Ljusblått förlagsklotband med skyddsomslag. 347 sid. Egmont Richter. 1:a upplagan (Ou). # Den första fristående delen. ¤ Mycket Gott Skick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 120:- Till Boknätet 2008-07-22
Borg Saga : Jarastavens Vandring (4) - URLAS SKUGGA Utg.2002
Mörkgrönt förlagsklotband med skyddsomslag. 352 sid. Egmont Richter. 1:a upplagan (Ou). # Den fjärde fristående delen. ¤ Mycket Gott Skick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 120:- Till Boknätet 2008-07-22
Cooper Susan : GREENWITCH Utg.1986
Limhäftat motivtryckt pocket/paperback. 133 sid. Collier Books, USA. ¤ Amerikansk text och Gott Skick / Good Condition ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 30:- Till Boknätet 2008-07-22
Cooper Susan : Silver on The Tree Utg.1990
Limhäftat motivtryckt pocket/paperback. 275 sid. Scholastic inc, USA. ¤ Amerikansk text och Gott Skick / Good Condition ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 30:- Till Boknätet 2008-07-22
Cooper Susan : The Dark is Rising Utg.1986
Limhäftat motivtryckt pocket/paperback. 245 sid. Collier Books, USA. ¤ Amerikansk text och Gott Skick / Good Condition ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 30:- Till Boknätet 2008-07-22
Cooper Susan : The Grey King Utg.1986
Limhäftat motivtryckt pocket/paperback. 166 sid. Collier Books, USA. ¤ Amerikansk text och Gott Skick / Good Condition ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 30:- Till Boknätet 2008-07-22
Doyle Debra + MacDonald James : Den Magiska Cirkeln - DEN GYLLENE KRONAN Utg.2003
Svart motivtryckt förlagsband. 137 sid. Wahlströms (Lättläst Fantasy) Bokförlag. 1:a svenska upplagan. Övers; Ingrid Warne. Illustrerad av Judith Mitchell. ¤ Gott Skick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 60:- Till Boknätet 2008-07-22
Doyle Debra + MacDonald James: Den Magiska Cirkeln - TORNETS HEMLIGHET Utg.2003
Svart motivtryckt förlagsband. 140 sid. Wahlströms (Lättläst Fantasy) Bokförlag. 1:a svenska upplagan - 3:e tryckningen. Övers; Ingrid Warne. Illustrerad av Judith Mitchell. ¤ Gott Skick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 60:- Till Boknätet 2008-07-22
Johansson George: Universums Öde (5) - BARN AV ADROMEDA Utg.1986
Svart/blå motivtryckt förlagsband. 128 sid. Bonniers Junior Förlag. # Femte och sista delen i Universums öde. ¤ Gott Skick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 50:- Till Boknätet 2008-07-22
Maguire Jack : Nattens Drömmar Utg.1993
Mörkorange motivtryckt förlagsband. 212 sid. Bonnier Alba. 1:a svenska upplagan. Övers; Annika Preis. # Använd kraften i dina drömmar för att förändra ditt liv. ¤ Nära Nyskick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 90:- Till Boknätet 2008-07-22
McKillip Patricia: Stjärnbäraren från Hed (2) - DOTTER TILL HAV OCH ELD Utg.1996
Grönt motivtryckt förlagsband. 230 sid. Wahlströms Bokförlag. 2:a svenska upplagan. Övers; Johan Frick. Illustrerad karta. # Andra delen i denna fantasy-triologi. ¤ Mycket Gott Skick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 70:- Till Boknätet 2008-07-22
Moody Raymond : I Dödens Gränsland Utg.2000
Limhäftat motivtryckt pocket. 148 sid. Natur och Kultur. Övers; Alf Ahlberg. # Ett femtiotal rapporter från människor som varit kliniskt döda men återkallats till livet. ¤ Mycket Gott Skick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 50:- Till Boknätet 2008-07-22
Ohlmarks Åke: Den Stora Drömboken Utg.1990
Svart/vitt motivtryckt förlagsband. 260 sid. Sjöstrands Förlag. # Med utförlig historisk, psykologisk och bibliografisk inledning. ¤ Gott Skick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 80:- Till Boknätet 2008-07-22
Ohlmarks Åke : Stjärnornas Horoskop Utg.1984
Blått motivtryckt förlagsband. 188 sid. Sjöstrands Förlag. Illustrerad. ¤ Gott Skick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 80:- Till Boknätet 2008-07-22
Wrightson Patricia: En liten rädsla Utg.1984
Flerfärgat motivtryckt förlagsband. 130 sid. Sjöstrands Förlag. 1:a svenska upplagan. Övers; Roland Adlerberth. ¤ Mycket Gott Skick ! Finns hos Bibliofilernas Boksamling. Pris: 130:- Till Boknätet 2008-07-22